RELACJE MIĘDZYLUDZKIE
TOMASZ CHODNIKIEWICZ
ŚWIADOMA SPÓŁDZIELCZOŚĆ
ŚWIADOMA SPÓŁDZIELCZOŚĆ
Biogram:
Prezes zarządu naszej Spółdzielni. Członek historycznego, pierwszego Świetlika (1983) i spiritus movens jego, a raczej jej, Reaktywacji (2015)
Postać barwna, bez wątpienia ideowa i wielowymiarowa. Kreator, wizjoner, propagator pozytywnej współpracy, wieczny optymista społeczny i prawny. Zaangażowany na równi w działania gospodarcze Spółdzielni jak i społeczno-prawne prowadzone przez Fundacja Świetlik Reaktywacja
Streszczenie wystąpienia:
Tytuł wystąpienia: “Świadoma spółdzielczość”
Kiedy Polska była pod zaborami i w okresie dwudziestolecia międzywojennego, spółdzielczość na wsi niosła poprawę bytu jej mieszkańców. Po wojnie Polskę próbowano włączyć, w jedynie słuszny kierunek – kolektywizacji, a jego wymuszanie owocowało niechęcią rolników do zrzeszania się. Toteż po 1989 roku wiele spółdzielni upadło. Dziś jest szansa na odrodzenie wiejskiej spółdzielczości i wynikającą z niej poprawę warunków ekonomicznych wsi.
Warto jeszcze wrócić na moment do roku 1989. Wielka transformacja gospodarcza wprowadziła kapitalistyczny system, który na terenie naszego kraju spowodował upadek wielu zakładów państwowych i spółdzielni. Stało się to za przyczyną celowo przeprowadzonej reprywatyzacji wmawiając ludziom fałszywie, że to co państwowe to niczyje. Majątek po zniszczeniach wojennych był odbudowany przez cale społeczeństwo za przysłowiową miskę ryżu i należała do wszystkich obywateli Polski. Odnośnie samych spółdzielni należy postawić pytania:
Ile poradziło sobie w nowych warunkach i funkcjonowało w latach 90.?
Ile z nich nie upadło od razu po otwarciu się polskich rynków na zachodnie
produkty?
Dane kontaktowe: