NATURALNY BIZNES
PAWEŁ FORNALSKI
DOMIR – MODUŁOWE DOMY KOPUŁOWE
DOMIR – MODUŁOWE DOMY KOPUŁOWE
Biogram:
Przygodę z budownictwem naturalnym zacząłem organizując warsztaty budownictwa naturalnego wraz z architekt Moniką Sierakowską, warsztaty prowadził Jarema Dubiel pionier budownictwa naturalnego w Polsce oraz dr Jarosław Szewczyka akademik z Politechniki Białostockiej specjalista od cordwoodu – czyli naszej drzewo-gliny. Kolejnym etapem było założenia i praca w firmie Earth-Heart Budownictwo Naturalne gdzie wykonaliśmy wypełnienie konstrukcji w kilku budynkach mieszkalnych i użytkowych. Wykonaliśmy także tysiące m2 tynków glinianych i trochę mniej wapiennych. W tym czasie brałem udział także w projektach edukacyjnych np.: Energooszczędnie -Naturalnie gdzie na terenie całego kraju promowaliśmy budownictwo naturalne oraz energooszczędne źródła energii. Od 2018 zajmuje się betonem konopnym i zastosowaniem tego materiału termoizolacyjnego jako wypełnienia przegród zewnętrznych kopuł. Jako pierwsi w Polsce i nieliczni Europie stosujemy natrysk betonu konopnego co znacznie przyśpiesza proces wykonania ścian z betonu konopnego. Od 2020 prowadzę firmę DOMIR sp. z o.o. Zajmującą się produkcją modułów do budowy domów kopułowych. Wypełnieniem modułów jest beton kopny / wełna drzewna. Uzyskaliśmy Krajową Ocenę Techniczną oraz znak towarowy „B” na materiał beton konopny pod nazwą HEMPCRETE DOMIR. Obecnie zajmuje się sprzedażą i promocją modułowych domów kopułowych gdzie naturalne materiały są uzupełnieniem doskonałej formy kopuły.
Streszczenie wystąpienia:
Tytuł wystąpienia: “DOMIR – Modułowe domy kopułowe”
Przygodę z budownictwem naturalnym rozpocząłem w 2012 zakładając firmę wraz z architektką Moniką Sierakowską – Earth-Heart Budownictwo Naturalne. Wcześniej w 2011 roku zorganizowaliśmy warsztaty na których powstał budynek strawbelowy z jedną ścianą z coordwoodu – polan przekładanych gliną. Prowadzącym był Jarema Dubiel pionier budownictwa naturalnego oraz Dr. Jarosław Szewczyk pasjonat i specjalista od cordwoodu. W ciągu kilku lat działalności, zespół firmy Earth-Heart budownictwo naturalne wykonał tysiące metrów kwadratowych tynków glinianych w budynkach strawbale, budynkach zabytkowych drewnianych i nowoczesnych ceglanych. Wykonywliśmy także termoizolację z kostek słomy w budynkach mieszkalnych i usługowych. Prowadziliśmy także akcje edukacyjne, warsztaty z budownictwa naturalnego, prelekcje oraz pokazy. W roku 2014 wzięliśmy udział w projekcie „Energooszczędnie Naturalnie”, który był częściowo dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, przy organizacji Stowarzyszenia na rzecz Ekorozwoju „Agro-Group”. W trakcie tego projektu prezentowaliśmy technologię budowy z wykorzystaniem kostek słomy oraz sposoby oszczędnego pozyskiwania energii w budownictwie mieszkalnym. Projekt ten był realizowany podczas imprez masowych, z widownią często liczącą kilka tysięcy osób. W 2018 roku wykonaliśmy pierwszą kopułę z wypełnieniem betonem konopnym (hempcrete) projektu architekta Sebastiana Sergiela. Wykonanie betonu konopnego ręcznie w szalunkach było bardzo pracochłonne, więc wymyśliliśmy innowacyjny sposób natryskiwania betonu konopnego za pomocą zestawu trzech maszyn. Dzięki temu zbudowaliśmy siedem kopuł mieszkalnych przeważnie powyżej 100m2 powierzchni zabudowy, w tym największą kopułę z betonu konopnego na świecie o średnicy 14m. Dalszym krokiem rozwoju z przestrzeni budownictwa naturalnego było założenie firmy DOMIR sp. z o.o. w 2019 roku. Pomysł na domy modułowe w formie kopuł powstał na placach budów gdzie musieliśmy się zmagać z trudami warunków atmosferycznych niekiedy drastycznych oraz czynnikami zewnętrznymi jak dostawy prądu, jakość sieci elektrycznej itp. Także forma modułowa dawała możliwość wykonania modułów domu kopułowego w bezpiecznych, powtarzalnych kontrolowanych warunkach. W tym samym roku wziąłem udział w konkursie Hub of Talents 2 programie akceleracyjnym, który wspiera osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes gdzie Białostocki Park Naukowo-Technologiczny był realizatorem projektu. Moim pomysłem było zastosowanie betonu konopnego w modułach do budowy domów kopułowych. Wygraliśmy ten konkurs i dzięki dofinansowaniu projektu przez PARP w Warszawie i pozyskaniu inwestora zakupiliśmy niezbędny sprzęt i przeszliśmy do produkcji modułów. Współpracując z Instytutem Ceramiki i Materiałów Budowlanych w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz, wykonaliśmy pierwsze w Polsce badania betonu konopnego jako materiału termoizolacyjnego.
Wyniki badań były bardzo dobre, co pozwala nam na oferowanie klientom najwyższej jakości produktów.
Działania te pozwoliły nam na uzyskanie Krajowej Oceny Technicznej oraz otrzymanie znaku budowlanego „B” na materiał termoizolacyjny pod nazwą HEMPCRETE DOMIR. Który służy jako wypełnienie termoizolacyjne modułów do budowy domów kopułowych. Głównym celem firmy DOMIR jest tworzenie zdrowych domów oraz inicjowanie budowy harmonijnych osiedli, wiosek i społeczności zintegrowanych z otaczającą przyrodą. Unikalność naszych domów kopułowych leży w ich formie i konstrukcji, zapewniających głębokie poczucie bezpieczeństwa, spokoju, harmonii i wygody. Wierzymy, że sposób, w jaki budujemy, przynosi korzyści naszym klientom i środowisku naturalnemu. Potwierdzeniem naszych przekonań są zadowoleni mieszkańcy naszych kopułowych domów, którzy cieszą się nie tylko pięknem i oryginalnością swojego miejsca zamieszkania, ale także zdrowiem i komfortem, jakie im zapewniają.
Dane kontaktowe:
Strona: https://www.domir.com.pl/
Fanpagea: https://www.facebook.com/DomirDomKopulowy
Instagram: https://www.instagram.com/DomirDomKopulowy/
Linkedin:https://www.linkedin.com/in/DomirDomKopulowy
Pinterest: https://pl.pinterest.com/domirdomkopulowy